Družice s Hurvínkem na vesmírné misi Planetum-1

Hurvínek shořel v atmosféře

·

,

V pátek 29. listopadu ve 13:17 našeho času se na obloze odehrál magický moment – nebe rozjasnila „padající hvězda.“ Ve skutečnosti šlo o finální okamžik unikátní vesmírné mise Planetum-1, kdy družice spolu se skleněnou postavičkou Hurvínka ukončila svou cestu a shořela v atmosféře. Tento projekt, který odstartoval 25. května 2022 z floridského Mysu Canaveral na palubě rakety Falcon 9, neměl ve světě obdoby. 

Místo zániku družice Planetum-1, 29. Listopadu, 13:17, Kalimantan, indonésie.
Místo zániku družice Planetum-1, 29. Listopadu, 13:17, Kalimantan, indonésie.

Hurvínkův příběh ve vesmíru

Družice Planetum-1 byla nejen technologickým, ale i edukativním počinem. Pražské planetárium se díky ní stalo prvním a jediným planetáriem na světě, které vyslalo svou vlastní družici na oběžnou dráhu. Její mise inspirovala tisíce dětí i dospělých, přiblížila jim kouzlo kosmonautiky a zapojila Hurvínka do světa vědy a techniky.

Během 30 měsíců na oběžné dráze nalétala více než 600 milionů kilometrů rychlostí přes 27 000 km/h. Vzdělávací program S Hurvínkem do vesmíru přivedl vesmír blíž i těm nejmenším. Proběhlo více než 100 workshopů, které nejen učily o principech vesmírných letů, ale zároveň popularizovaly českou kosmonautiku. Hurvínek se stal po Krtečkovi dalším národním hrdinou objevujícím vesmír. 🛰️

Proč mise skončila?

Původní odhady naznačovaly, že by družice mohla na oběžné dráze vydržet až 10 let. Avšak zvýšená sluneční aktivita způsobila rozpínání atmosféry, která výrazněji zpomalila Planetum-1 a zkrátila její životnost.

Nakonec její cesta skončila poslední listopadový pátek večer, kdy vstoupila do hustých vrstev atmosféry nad Kalimantanem v Indonésii a shořela při teplotách mezi 1 500 a 3 000 °C. 🔥

Na noční obloze jsme mohli sledovat jasný meteor, symbolizující poslední okamžiky tohoto výjimečného kosmického počinu.

Družice se skleněnou postavičkou Hurvínka
Družice se skleněnou postavičkou Hurvínka

Hurvínkův odkaz žije dál

I když Planetum-1 po několika měsících přestala komunikovat, její mise pokračovala v podobě vzdělávacích aktivit a inspirovala tým středoškoláků LASAR k vytvoření průkopnického konceptu oživování nekomunikujících družic pomocí laserového paprsku. Tento projekt, oceněný na prestižní Conrad Challenge v Houstonu, dal vzniknout satelitu LASARsat, který bude brzy vyslán na oběžnou dráhu.

Planetum-1 se stala základem pro českou vesmírnou infrastrukturu, která nyní podporuje nové projekty včetně operací dalších družic. Hurvínkův příběh tak nekončí – jeho odkaz žije dál ve vesmírných úspěších českých vědců, techniků a mladých talentů.

Hurvínku, děkujeme!


Sdílet: