Rozšiřující rodina družic systému Copernicus (foto: ESA)

Čtvrt století monitoringu životního prostředí a bezpečnosti z oběžné dráhy se systémem Copernicus

Před 26 lety nastoupil program Copernicus na cestu, která proměňuje způsob, jímž vnímáme naši planetu. Nyní coby zavedený a největší program monitorování životního prostředí na světě získává každý den 18 terabajtů vysoce kvalitních dat každý den.

DPZ snímek ze systému Copernicus (foto: ESA)
DPZ snímek ze systému Copernicus (foto: ESA)

„Evropské oči sledující Zemi“ se zrodily v roce 1998 podpisem Bavenského manifestu coby myšlenky na operační program monitorování životního prostředí. Program původně pojmenovaný GMES (Global Monitoring for Environmental Security) byl navržený, aby dodával jinak nezískatelná data, která budou pomáhat při pochopení, vyhodnocování a rozhodování ohledně vlivu klimatické změny.

Evropský program Copernicus vytváří moderní a efektivní infrastrukturu pro pozorování Země a jejího prostředí. Nabízí informační služby, které jsou vytvářeny na základě družicových dat a pozemních měřeních (tzv. in-situ data).

Program koordinuje a řídí Evropská komise ve spolupráci s členskými státy, Evropskou kosmickou agenturou (ESA), Evropskou organizací pro využívání meteorologických satelitů (EUMETSAT), Evropským střediskem pro střednědobé předpovědi počasí (ECMWF), agenturami EU a Mercator Ocean.

Služby a informace, jež program Copernicus poskytuje, využívají nejen exekutiva a orgány veřejné správy, které mohou na základě těchto informací činit lepší rozhodnutí a přijímat efektivnější opatření, ale také akademická a výzkumná sféra, stejně jako soukromé firmy a široká veřejnost.

Všichni uživatelé mají přímý, bezplatný a neomezený přístup ke všem informacím i službám, které program Copernicus nabízí.

Plánovaná flotila družic systému Copernicus (foto: ESA)
Plánovaná flotila družic systému Copernicus (foto: ESA)

V současnosti zažívá Copernicus zlaté časy. Na oběžné dráze je nyní osm družic řady Copernicus Sentinel, které doplňuje několik podpůrných misí a senzory přímo v terénu: terabajty dat jsou volně a otevřeně k dispozici. Z nich těží informační služby, které denně využívají stovky tisíc uživatelů.

Data pomáhají řešit některé z dnešních klíčových výzev, mezi něž patří tání polárního ledu, potravinová bezpečnost, růst hladiny moří, přírodní katastrofy nebo klimatická změna.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Zdroj: www.czechspaceportal.cz; copernicus.gov.cz


Sdílet: